Opis Projektu
Projekt „Mobilny system telekomunikacyjny wykorzystujący technologie FSO/RF1 do zastosowań wojskowych (kryptonim RadLIR)” przewiduje opracowanie, zbudowanie i przetestowanie demonstratora systemu telekomunikacyjnego, zwiększającego zdolności w zakresie bezprzewodowej transmisji danych w warunkach intencjonalnych i nieintencjonalnych zakłóceń, cechującego się założonym poziomem mobilności, dostępności i bezpieczeństwa transmisji danych, wykorzystującego dwa kanały transmisji danych: optyczny i radiowy.
Ogólne wymagania dla systemu
- hybrydowa transmisja danych (tor optyczny i radiowy),
- współpraca z wytypowanymi środkami łączności radiowej eksploatowanymi w SZ RP,
- wysoki stopień autonomii, znacznie ograniczający konieczność zaangażowania człowieka,
- programowe dostosowywanie szybkości transmisji,
- możliwość zwiększenia zasięgu kosztem ograniczenia przepływności przy zachowaniu założonej jakości,
- możliwość retranslacji sygnału,
- możliwość zastosowania w systemach łączności pojazdów wojskowych pracujących w warunkach tzw. ciszy radiowej.
Cel Projektu
Rozwój technologii bezprzewodowej transmisji danych w warunkach intencjonalnych i nieintencjonalnych zakłóceń, poprzez opracowanie, zbudowanie i przetestowanie demonstratora systemu telekomunikacyjnego, zwiększającego zdolności w zakresie bezprzewodowej transmisji danych w warunkach intencjonalnych i nieintencjonalnych zakłóceń, cechującego się założonym poziomem mobilności, dostępności i bezpieczeństwa transmisji danych, wykorzystującego dwa kanały transmisji danych: optyczny i radiowy.
Cele szczegółowe
- Przegląd i analiza obecnie eksploatowanych środków łączności radiowej oraz technologii transmisji danych w SZ RP, z uwzględnieniem możliwości ich współdziałania z opracowywanym rozwiązaniem.
- Przegląd i analiza obecnie wykorzystywanych w SZ RP waveformów wąskopasmowych i szerokopasmowych, z uwzględnieniem możliwości ich współdziałania z opracowywanym rozwiązaniem.
- Opracowanie i weryfikacja koncepcji systemu z uwzględnieniem możliwości jego współdziałania z obecnie eksploatowanymi w SZ RP środkami łączności radiowej oraz technologiami transmisji danych.
- Opracowanie numerycznego modelu (modeli), odzwierciedlającego rzeczywiste warunki propagacji sygnału.
- Zdefiniowanie dla opracowanego modelu (modeli) i założonych warunków środowiska propagacji sygnału, maksymalnej szybkości transmisji danych przy zadanej bitowej stopie błędu.
- Opracowanie kanału optycznego systemu z uwzględnieniem analizy możliwości konfiguracji różnych torów optycznych.
- Skonstruowanie lub dostosowanie elementów optycznych (m.in. soczewek, pokryć i filtrów).
- Opracowanie właściwych metod kodowania i dekodowania sygnałów optycznych.
- Opracowanie układu pozycjonowania, stabilizacji i śledzenia wiązki kanału optycznego.
- Weryfikacja konieczności opracowania układu pozycjonowania i stabilizacji kanału radiowego.
- Opracowanie układów sterowania pracą impulsów promieniowania i przetwarzania.
- Opracowanie kanału radiowego UHF systemu.
- Opracowanie kanału radiowego VHF systemu.
Projekt bazuje na wnioskach i doświadczeniach z zakończonego w 2019 roku innego projektu pk. LasBITer, którego wynikiem jest urządzenie nadawczo – odbiorcze umożliwiające pracę hybrydowego systemu (FSO/RF) w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, jednak nie stanowić jego rozwinięcia. Zdefiniowana we wniosku „mobilność” nie dotyczy możliwości pracy systemu w ruchu, a zakłada zwiększenie dostępności i gotowości systemu do pracy. Planowane jest osiągnięcie VI poziomu gotowości technologicznej (PGT).